CopyPastehas never been so tasty!

Taklit Edilmesi En Zor Banknotlar!

by metegulec

  • 4
  • 0
  • 0
1939 views

10,000 Kazakistan tengesi

Bu banknot, her iki tarafında da güvenlik şeridi bulunan ilk para. Banknot, ayırt edici şeritlerden oluşuyor ve özel bir ışık olmadan çıplak gözle çok kolay fark edilmiyor.

50 Meksika pezosu

Banknot yana kıvrıldığında renk değiştiren şeritli polimerlere sahip. Paranın üzerindeki şeffaf çerçeve, kopyalamayı zorlaştıran diğer bir faktör.

1,000 İsveç kronu

1,000 kron, taklit edilmesi neredeyse imkansız filigranlara sahip ve dünya genelinde hassas merceklerle görülebilen güvenlik şeridi kullanılan ilk banknot.

10 Hong Kong doları

Yoğunluğu artırılmış mürekkep, 10 Hong Kong dolarının en belirgin özelliği. Gerçek banknotların üzerindeki at illüstrasyonları paranın her iki tarafında da kusursuz bir şekilde yerleştirilmiş. Paranın üzerindeki illüstrasyonları sahte malzemeler kullanarak taklit etmek oldukça zor.

10 Nepal rupisi

Nepal’de tedavülde olan 10 rupi sahip olduğu polimer çerçeve ve ince metalik filmler sayesinde taklit edilmesi zor bir banknot.

1,000 Irak dinarı

Üzerinde kabartılmış harfler bulunan 1,000 Irak dinarında aynı zamanda sadece ultraviyole ışınlar altında görülebilen bir tür mürekkep kullanılıyor.

20 İngiliz sterlini

Yeni İngiliz 20 sterlini çıkıntılı holografik şeritler barındırıyor. Banknot üzerindeki ‘20’ rakamıyla sterlin sembolü arasındaki şeritlerde bulunan resim, para aşağı-yukarı hareket ettirildiğinde değişiyor.

 

 

 

Kaynak:http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=34269&p=1&rid=4369

 

 

Add A Comment: