CopyPastehas never been so tasty!

Önde gelen okullarından gözetiminde yurtdışı eğitim

by sami1234

  • 0
  • 0
  • 0
58 views

Yurtdışında eğitim almak istiyorsunuz ama nereden başlamanız gerektiği konusunda hiçbir fikriniz yok veya yapmanız gerekenleri izlemeniz gereken prosedürü biliyorsunuz. Bu işlemleri gerçekleştirmek için yeterli tecrübeniz yok ve kime sorsam diye düşünüyorsunuz. Daha önce yurtdışında eğitim almış işlemler konusunda tecrübeli arkadaşlarınıza ulaşmaya ve onların tecrübelerinden yararlanmaya çalışıyorsunuz.  Gayet tabii ki bir öğrenci kendi başına bu işlemleri gerçekleştirebilir. İlk adım hangi okula gidilmesine karar verilmesi; peki öğrenci bu okulu hangi kriterlere göre seçecek? Yurtdışı eğitim fiyatlarınedir? Hangi okula kayıt yaptırması gerekir, okulun kalitesi nedir? Okul pahalı mıdır? Ucuz mudur? Aldığı paranın karşılığını verebilecek bir okul mudur? Okula gittiğinizde sınıfın yarısından fazlası Türk müdür? Bu soruların hiçbirine maalesef cevap bulamayan öğrencinin sadece kafası karışır. En mantıklı çözüm öğrencinin deneyimli, sektörde tanınan bilinen, binlerce öğrencinin eğitim almasını sağlamış, okulların her birini gezmiş-görmüş, eğitim sistemini ve akademik personelini tanıyan, okullar arasında çok kolayca kıyaslama yapabilen, öğrencinin isteği, arzusu, kişisel beklentileri ve bütçesine en uygun okulu hemen önerebilecek bir yurtdışı eğitim danışmanlığı firmasına gitmesidir. Yurtdışı eğitim danışmanlığını nasıl seçeceğini bilemeyen, güvenemeyen ve karar veremeyen öğrenciler için Türkiye’de hizmet veren yurtdışı eğitim danışmanlığı dernekleri bulunmaktadır. Bu derneklere üye olan danışmanlık firmalarının üzerinde bu sivil toplum kuruluşlarının bir yaptırım ve ceza sistemi bulunmaktadır.

Yurtdışı eğitim danışmanlığı acentelerinde çalışan yurtdışı eğitim danışmanları öncelikle öğrencinin beklentilerini, dil seviyesini, sosyal yönünü, aldığı eğitimleri ve bütçesini sorgular. Aldığı bilgiler ışığında Ülke, şehir ve okul planlaması yapar. İyi bir eğitim danışmanı bu ülke ve şehir seçimlerini yaparken öğrencinin kişiliğine uygun, sıkılmayacağı, depresyona girmeyeceği, kendisi için en uygun seçenekleri sunar ve öğrenciye neden bu ülke ve şehri tercih etmesi gerektiği konusundaki açıklamaları yapar. İkinci konu olan okulun seçilmesi konusunda kişinin dil seviyesi, eğitim aldığı okullar ve bütçesi önemlidir. Okullar konusunda tecrübeli olan danışman öğrencinin istek ve taleplerini gerçekleştirebilecek okulları seçer ve öğrenciyi bilgilendirir.

Ülke, şehir ve okul seçildikten sonra eğitim danışmanı okul kayıtlarını yaptırır, konaklamasını, vize işlemlerini, uçak biletini ve hatta havaalanı transferlerini bile ayarlar. Çok uzun meşakkatli ve tecrübe gerektiren tüm bu işlemleri yurtdışı eğitim danışmanlığı firmaları ücretsiz olarak gerçekleştirmektedir.  Son olarak vize işlemleri de gerçekleşen öğrenciye gideceği ülke, şehir ve okul hakkında bilmesi gerekenler, gideceği şehirde yapabilecekleri, gezebileceği yerler ve kültür hakkında bir oryantasyon toplantısı yapılır.

Genellikle yukarıda belirttiğimiz tüm hususlara karar verirken en önemli konu yurtdışı eğitim fiyatları olmaktadır. Örneğin bir öğrenci yaz döneminde 2 ya da 4 haftalık bir genel İngilizce programı almak istiyor ve Amerika birleşik devletlerine gitmek istiyorsa İngiltere’ye nazaran bu program ona pahalıya gelecek uçak bileti, SAVIS ve vize ücreti eğitim masraflarının üzerine geldiğinde çok yüksek rakamlar ortaya çıkabilecektir. Özellikle kısa dönem eğitimler için İngiltere yakınlığı sebebiyle çok daha mantıklı bir seçenek olacaktır. Şehir seçimi yapılırken yabancıların az, İngilizlerin çok olduğu şehirler tercih edilirse hem konaklama ve ulaşım ücretleri aşağı düşecek ve hem de okulda öğrendiği İngilizcesini dışarıda pekiştirebilecektir.

bir yurtdışı eğitim danışmanlığı firmasına gitmesidir web sitemizi ziyaret ediniz http://www.afegitim.com/

Add A Comment: