CopyPastehas never been so tasty!

ما تیزهوش ترین و متمدن ترین و .. ملت هستیم یک توهم است

by anonymous

  • 0
  • 0
  • 0
137 views

 

ما تیزهوش ترین و متمدن ترین و .. ملت هستیم یک توهم است.


مدتیه که پدیده ی بازگشت به عقب و یکسری وطن پرستی که البته علاوه بر مفید بودنشون در اندازه ی عادی بسیار مضر هم هستند به وجود آمده.
نیازی به توضیح نیست که خیلی از افراد جامعه، مدعی هستند که ایران بزرگترین، متمدن ترین و ... بوده و بسیار پیشرفته است و....وطن پرستی مفرط و ...
دیروز در مجله ی جوانان امروز،شماره 2152 ،در بخشی از مصاحبه با سارا شریفی، رتبع اول کارشناسی ارشد خوندم که نوشته بود:

 
به نظر من این که ما کهن ترین و متمدن ترین و باهوش ترین و ... ملت دنیا بودیم.یک توهم است

هر ملتی از خودش این تصورات را دارد.حتی سرخ پوستان هم برای خودشان تاریخ دارند.یک سری عادت و باور های قدیمی دارند و به توعی متمدن هستند.این تصورات به ویژه زمانی که احساس شود خطری در راه است یا فرهنگی در حال تخریب است،تقویت میشود و شبیه قرص مسکن عمل میکند.
به اعتقاد من ما کهن هستیم اما لزوما متمدن نیستیم.من اضطلاح مدنی بودن را به متمدن بودن ترجیح میدهم.مدنی بودن برای یک ملت بهتر است.این که ملتی متمدن هستند و ملی نیستند از تصورات و قضاوت های از پیش تعیین شده و قالبی است.
این که امروز نشانه های مدنیت و قانونمندی و نظم در سطح کلان و فرهنگ عمومی کم است.،بحث واماندگی فرهنگی است.این که در رفتار های جمعی ،نشانی از 2500 سال قضاوت مثبت تاریخی دیده نمی شود،بحث واماندگی فرهنگی است.بحث واماندگی یعنی این که معمولا عناصر مادی فرهنگ زودتر از عناصر معنوی فرهنگ در جامعه وارد می شود.مثلا ماشین می آید و اما فرهنگ رانندگی با آن نمی آید.این که موبایل می آید اما فرهنگ استفاده از موبایل نمی آید.این که اینترنت می آید اما فرهنگ استفاده از آن نمی آـید یا سال ها بعد می آید.
میدانید چرا؟؟؟زیرا ما تولید کننده این ها نیستیم،ما مصرف کننده هستیم.در کشوری که ماشین اختراع شده فرهنگ ماشین هم پیدا شده.ما مصرف کننده ماشین بودیم نه مخترع آن و عادی است که نتوانیم خودمان را با این پدیده ها به سرعت انطباق دهیم.در بحث دموکراسی هم همین است.در ایران سال ها استبداد بوده بعدا قانون آمده،برای پذیرش قانون هم بابد فرهنگ سازی شود.

نظر شما چیه؟؟؟
میدونم که وطن پرست هم توی سایت هست.
این توهم نیست؟؟؟پس چیه؟؟؟
اگه بازگشت به تاریخ عقب نیست،پس چیه؟؟؟افتخار؟؟؟
فرهنگه؟؟؟؟یا واماندگی فرهنگی؟؟؟
افراط نیست؟؟؟

ما ایرانی ها متمدنیم؟؟؟با فرهنگیم؟؟؟.........
.
.
..
یا حسرت فرهنگ و تمدن رو میخوریم و ...؟؟؟

Add A Comment: