CopyPastehas never been so tasty!

Fotomontajlı Provokasyon

by anonymous

  • 0
  • 0
  • 0
81 views

Sosyal medyada elden ele dolaşan 'Polisin elinde Türk bayrağı olan küçük bir çocuğu kovaladığı' şeklindeki fotoğraf provokatörlerin hilesi olduğu ortaya çıktı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta büyük bir coşku ile kutlandı. Ancak bu kutlamalara Ankara'daki gerginlik gölge düşürdü. Polis, Ulus Meydanı'nda toplanan ve yürümek isteyen bir gruba biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

Bir fotoğraf ulusalcıların photoshop oyunu ile Ankara'daki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını provoke etmek amacıyla kullanıldı. Montajlı fotoğrafta, çevik kuvvet polisi elinde Türk bayrağı olan küçük bir çocuğu jopla kovalarken görülüyor. Facebook ve twitter'da binlerce kişi, bu fotoğrafı paylaşarak, "Cumhuriyet Bayramı Kutlu olsun" mesajıyla beraber hükümete ve polise hakaret etti.

Paylaşım rekoru kıran bu karenin çok geçmeden fotomontaj olduğu ortaya çıktı. Montajda dünkü olayla ilgisi olmayan iki fotoğraf kullanılmış. Birinci fotoğrafta yurtdışındaki bir eylemde yabancı polis memuru eylemcinin peşinden koşuyor. Diğer fotoğrafta ise yine yurtdışında boğa güreşi yapılan bir alanda boğa maketi ile bir çocuğun fotoğrafı yer alıyor. Ulusalcılar bu iki fotoğrafı fotomontaj ile birleştirmiş. Cumhuriyet bayramı mesajıyla beraber hükümete ve polise hakaret ediyor.

Şimdi de ulusalcıların montajlı fotoğrafının gerçeği, sosyal paylaşım sitelerinde paylaşma rekoru kırıyor.

İşte fotomontaj fotoğraf:

İşte gerçek fotoğraflar:

Add A Comment: