CopyPastehas never been so tasty!

Yurtdışı eğitim özellikle yabancı dil öğrenmek

by sami1234

  • 0
  • 0
  • 0
58 views

Yurtdışı eğitim günümüzde özellikle yabancı dil öğrenmek, o dili anavatanında kültürü ile beraber sindirerek öğrenirken öğrencinin vizyonunun gelişmesi ve ufkunun açılması, çevresinde olup biteni anlayabilmesi, kendi kültürü dışındaki toplumları ve kültürleri anlayabilmesi ve kendini geliştirebilmesi için bir gereklilik halini aldı. Yurtdışında eğitim kendi içinde birçok farklı tercih ve sistemden oluşmaktadır. Bunlar genç öğrenciler için yaz okulları, üniversite çağındakiler için dil okulları ve work and travel, öğrenci değişim programları, staj programları, üniversite mezunları için ise master programları sayılabilinir. Bu programlardan detaylı olarak bahsetmek gerekirse;

Yaz okulları;

Yurtdışı yaz okulları 13-18 yaş arasında bulunan gençlerin 2 haftadan 8 haftaya kadar katılabildikleri dil eğitiminin yanı sıra çeşitli gezi ve spor aktiviteleri, tiyatrolar, oyunlar, partilerle zenginleştirilmiş eğitim programlarıdır. Yaz okulları için tercih edilen ülkeler sırasıyla Amerika, İngiltere ve Avrupa ülkeleridir. Avrupa ülkelerinde yaz okulları için Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya en çok tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. Yaz okulu programlarında öğrenci yaş aralığı geniş olduğu için genellikle birkaç farklı program uygulanır; örnek olarak 13-15 yaş grubu -15-17 yaş grubu olarak çocuklar derslerinde ve aktivitelerinde hatta binalarında ve yurtlarında ayrılırlar. Yaz okullarında yabancı dil dersleri sabah 9-13 saatleri arasında verilir. Öğle yemeğinden sonra bir aktivite boş zaman uygulamaları, akşam yemeği akşam aktivitesi şeklinde olur, Genellikle gece 11 civarında çocuklara süt ve kurabiye verilir. Yurtta kalan öğrenciler 24 saat görevliler tarafından gözetim altında tutulur.

Dil eğitimi;

Yurtdışında dil eğitimi denilince akla ilk İngilizce gelir, ikinci, üçüncü ve dördüncü sıralarda yer alan almanca, Fransızca ve Rusçadan sonra son yıllarda Çince öğrenmek isteyenlerin sayısı da oldukça artmıştır. Dil eğitimi almak isteyen bireyin en az başlangıç düzeyinde öğrenmek istediği dili biliyor olması vize prosedürü açısından çok önemlidir. Fakat bu kural Çin ve Rusya için geçerli değildir. İngilizce eğitim için anadili İngilizce olan ülkeler tercih edilmektedir. Amerika, Kanada İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika ülkelerinin anadili İngilizce olmasına rağmen Türkiye’den yurtdışına gitmek isteyen öğrenciler öncelikle Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve son olarak muhtemelen biyolojik çeşitliliği ve yaşadığımız coğrafyadan çok farklı iklim ve kültüre sahip olan Avustralya olmaktadır.

Üniversite Eğitimi;

Yurtdışı eğitim denilince akla ilk gelen seçenek olan yurtdışında üniversite eğitimi tüm öğrenciler için ulaşılması zor bir hayal gibi görünse de günümüzde yurtdışında üniversite eğitimi alabilmek çok kolay prosedürlerle mümkün olmaya başladı. Hâlihazırda Türkiye’de üniversite eğitimi alan öğrenciler için birçok farklı seçenekle sunulan değişim programları sayesinde çok yüksek sayıda Türk öğrenci Avrupa ve Amerika üniversitelerinde eğitim alabilmekteler. Bunun dışında Amerika, İngiltere ve Avustralya gibi ülkeler üniversite eğitimleriyle dünyanın cazibe merkezleri sayılmaktalar fakat bu üç ülkenin üniversite sisteminin ücretli olması burs alamayan öğrenciler için zorluk oluşturmakta. Yüksek üniversite ücretlerini ödemek istemeyen ama yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyenler için devlet okullarına sahip olan Almanya, Avusturya, Fransa ve İtalya seçenekleri başta geliyor. Bu ülkelerde eğitim alabilmek için ise Lise not ortalamaları ve Türkiyede girilen Üniversite sınavından yurtdışında okumak istediği üniversitenin dengi bir okul ve bölüm kazanması gerekmekte. Üniversite sınavında iyi not alamamış ve yüksek üniversite ücretleri ödemek istemeyen öğrenciler için ise Polonya, Rusya, Ukrayna gibi ülkeleri tercih edebilir.

Yurtdışında eğitim kendi içinde birçok farklı tercih ve sistemden oluşmaktadır ziyaret edin Daha fazla bilgi için http://www.afegitim.com/

Add A Comment: