CopyPastehas never been so tasty!

Fiat'ın lokal reklamları; "Al dedi, git dedi!"

by reklamlar

  • 2
  • 0
  • 0
854 views
Global markaların lokal pazarlama anlayışlarından bahsedip de örnek vermemek olmaz. Bu reklam filmini izleyenler arkasındaki hikayeyi bilmiyorlarsa elbette çok fazla birşey anlamadılar. Hikaye şu, kadın programlarından birinde konuk bayan, seri bir şekilde kaynanası, kocası ve etrafındaki diğer insanlarla dialoglarını reklamdakine benzer bir şekilde sıralıyor. "Kocam çocukları al dedi, git dedi, nereye gidersen git dedi" vs. vs. Stüdyoda ve ekran başında izleyenler kadının bu ekstra konuşma hızına gülüyor. Sonrasında kadının bu videosu bir internet fenomenine dönüşüyor. Milyonlarca izleme alıyor, rap versiyonları çıkıyor.
Fiat işte bu rüzgarı fark edip hemen bir reklam filmi çekiyor. Film gayet eğlenceli. O günlerde bu videoyu izleyen hemen herkes aynı zamanda Fiat reklamını da izliyor.
Sonuç : a) Reklamın iyisi kötüsü olmaz mı diyeceğiz? Çünkü bu reklam milyonlarca kez izlenen bir videonun rüzgarıyla internette yine milyonlarca kez izlendi ve konuşuldu. TV'de de yayınlanmasına rağmen çok ucuz bir yolla markanın hedeflediği hedeflemediği tüm kitleye ulaştı.
b) Markanın değerini düşüren reklam olmaz olsun, Fiat bu reklam ile markanın duruşundan çok şey kaybetti mi diyeceğiz? Çünkü reklam basit, karakter basit, karakter biraz akılsız gibi duruyor hatta. Markanın sevdalıları ben bu kadar basit ve akılsız değilim diyerek markadan vaz mı geçecekler?
Ben Fiat'ın başarılı bir iş yaptığını düşünüyorum. Seda Sayan'ın en güvenilir isim olduğu bir ülkede, pazarın gereğini yerine getiriyorlar. İçinde bulunduğu topluma yabancı bir markanın başarıya hasret olacağına inanıyorum. Sen ne kadar anlatırsan anlat bu insanların anladığı kadar anlatabiliyorsun. Reklamın bence bu fikirden hiçbir farkı yok. Lokal reklama devam...

Add A Comment: