CopyPastehas never been so tasty!

کوروش بزرگ یا کوروش خر چه فرقی دارد؟ هیچ

by anonymous

  • 2
  • 0
  • 1
202 views
این یک انجمن توهین امیز نیست فقط بررسی واژه "خر" در ایران باستان و ایران امروز است.

__________

سخنی با شما: بعضی از هموطنان که فکر میکند با کوتاه کردن خامنه ای رهبر به خ.ر(خر) میتوانند موزیانه توهین کنند و خیلی زرنگ تشریف دارن, باید یاداوری کنم که در گذشته واژه خبر معنی بدی نداشته و همین کوروش که شما بهش میگین کوروش بزرگ در گذشته به ایشان میگفتند: کوروش خر و یا کوروش خروار
خوب با این حساب اگر شما موزیانه از کلمه خ.ر(خر) برای حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای استفاده میکنید پس میتوان برای یکی از کوروش و دیگر شاهان ایران را خر نامید - برای مثال: خشایار شاه خر یا کوروش خر. قبوله؟

__________اطلاعاتی درباره واژه خر و بررسی خر در ایران باستان و امروز

واژه‌‌ی خر در ایران باستان: واژه‌ي خر در ایران باستان تنها به معنای بزرگ به كار می‌رفته است؛ اما امروزه در ایران اين واژه دو معنی دارد:
1. اسم یک حیوانی از دسته چهار پایان است.
2. خر در فرهنگ عامیانه نماد حماقت و نادانی است.

برای مثال در گذشته به کوروش بزرگ میگفتند: کوروش خر.
البته برخی منابع هم دليل اين تغيير را (تغيير خر به بزرگ) تهاجم فرهنگی ذكر كردند و دشمنان خواسته اند فرهنگ ایران را تغییر دهند و واژه خر را بی ارزش معرفی کنند.حیوان ستیزی بیگانگان و ایجاد اختلاف نظر میان مردم
خر حيوانی است كه كارهای بزرگ و سختی انجام میدهد. و هرگز به انسان حمله نمیکند اما دشمنان با یک تیر دو نشان زدن هم این حیوان را بدنام کردن و هم معنی خر را تغییر دادند که وقتی نوشته بشه: کوروش مرد خری بود همه ناراحت میشند و فکر میکنند این یک توهین است - ولی اگر به گذشته و کتیبه ها نگاه کنیم بزرگ همان خر است و از شاهان ایران به عنوان شاهانی خر یاد میشده. با این حساب کوروش مرد خری بود در حقیقت به معنی کوروش مرد بزرگی بود استحمل اجسام بسيار بسيار سنگين در پيچ و خم دره‌ها و عبور از مسيرهاي صعب‌العبور و انجام کارهای بزرگ توسط خر انجام میشد ...


مثلا فرض كنيد در گذشته وقتی اخبار می گفتند و می‌خواستند اعلام كنند كه: "امروز بزرگان هخامنشی با هم ديداری داشته‌اند" بدين گونه اعلام مي‌كردند:
" امروز خران هخامنشی با هم ديداری داشتند و ..."نقش واژه خر در مسائل آموزشي
حقيقت اينست كه هيچ موضوعي نيست كه نقش واژه خر را در آن نتوان تبيين نمود. حتي در مسائل آموزشي هم مفاهيمي چون "خرخون" ، "خر فهم" و ... كاملا شناخته شده و تعريف شده است.


نقش واژه خر در مسائل فني
در حوزه‌ي مسائل فني نيز به وسيله‌هايي كه عمرشان زياد است به عنوان "خركار" از آن‌ها ياد مي‌كنند.


نقش واژه خر در مسائل اقتصادي
در مسائل اقتصادي نيز نقش خر غير قابل انكار است و اصولا به انسان‌هاي سرمايه‌دار "خرمايه"مي‌گويند.
كاربرد خر در امثال و حكم امروزي نيز موضوعي تامل برانگيز است و در زير به عنوان نمونه چندي از آن‌ها آورده شده است:
-انسان خر شانس/ خرشانسي
- خر زور
- خر خوفناك و ...
متذكر مي‌شود كه :
خرشانسي" با علم "خرشناسي" كه شاخه‌اي از علوم اجتماعي و انسان شناسي و مديريتي است علي رغم داشتن املاي شبيه به هم اما كاملا با يكديگر متفاوتند.

منتظر نظرات شما هستم

 

Comments

Add A Comment: